Academia „Ştefan cel Mare” a MAI, în parteneriat cu Academia de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza” din Bucureşti şi Facultatea Transfrontalieră a Universității „Dunărea de Jos” din Galați, România, au deosebita onoare de a vă invita să participați pe data de 30 aprilie 2026, începând cu ora 10:00, la Conferința științifică internațională „Prevenirea și combaterea criminalității: probleme, soluții și perspective”, ediția a VIII-a.
Evenimentul ştiinţific va reuni cadre didactice şi ştiinţifico-didactice, cercetători, experți și reprezentanți ai structurilor de aplicare a legii din țară și din străinătate interesaţi de abordarea unor subiecte de actualitate privind asigurarea ordinii şi securităţii publice, precum şi de dezvoltarea şi consolidarea cooperării academice transnaţionale şi a schimbului de bune practici, în vederea identificării provocărilor și strategiilor moderne de prevenire şi combatere a criminalităţii, inclusiv a celei transfrontaliere.
În acest sens, vă invităm să confirmaţi anticipat participarea prin completarea Formularului de participare până la 10 aprilie 2026 și să transmiteţi lucrarea ştiinţifică, redactată conform cerinţelor,până la 21 aprilie 2026.
Adresa de corespondenţă: victor.motpan@mai.gov.md sau vik.job21@gmail.com
1. Anunţ privind organizarea Conferinţei ştiinţifice internaţionale
3. Cerinţe de redactare a lucrării ştiinţifice
4. Invitation to International Scientific Conference, April 30, 2026
