În perioada 18-20 mai 2026, reprezentanți ai Academiei „Ștefan cel Mare” a MAI au participat la cea de-a XVIII-a ediție a Simpozionului Internațional cu tema „Comunicarea în activitatea forțelor de ordine publică și securitate națională”, organizat de Școala de Pregătire a Agenților Poliției de Frontieră „Avram Iancu” Oradea, din cadrul Inspectoratului General al Poliției de Frontieră Române.
Evenimentul a reunit specialiști din domeniul ordinii publice și securității naționale, constituind o platformă de dialog și schimb de bune practici în domeniul comunicării instituționale și operaționale.
Din partea Academiei „Ștefan cel Mare” au participat Valeriu Straticiuc, șef adjunct interimar Direcție, șef al Departamentului formare competențe speciale al Direcției „Centrul integrat de pregătire pentru aplicarea legii” și Anatolie Melnic, șef al Secției de gardă și regim Ungheni a Direcției management operațional.
În cadrul simpozionului au fost abordate subiecte relevante pentru instituțiile de formare și structurile de aplicare a legii, printre care: comunicarea interinstituțională; relația cu mass-media; aspecte juridice ale comunicării; rolul comunicării în gestionarea conflictelor; interacțiunea cu cetățenii cooperanți și necooperanți; bune practici în comunicarea polițienească; formarea profesională în domeniul comunicării.
Participarea delegației Academiei a contribuit la consolidarea cooperării internaționale și la schimbul de experiență în domenii esențiale pentru eficientizarea activității forțelor de ordine publică.
Academia „Ștefan cel Mare” a MAI își reiterează angajamentul de a susține dezvoltarea profesională continuă și cooperarea internațională, în vederea alinierii la standardele europene în domeniul aplicării legii.









